Erasmus

Erasmus

czwartek, 22 marca 2018

Dzień Piąty!!!

Witajcie!

Za nami pięknie spędzony dzień w lagunie weneckiej. Pływaliśmy barką po zakątkach z widokiem z jednej strony na zaśnieżone Dolomity, a z drugiej strony na Wenecję. Odwiedziliśmy muzeum szkła, gdzie rzeźbiarz przy nas robił przepiękne szklane figury. Następnie zwiedziliśmy trzy weneckie wyspy: Murano, Burano i Torcello.  Oto kilka ciekawostek:

Torcello położone jest zaledwie 10 km na północny wschód od Wenecji. Ta jedna z najbardziej niegdyś zaludnionych wysp archipelagu dziś liczy zaledwie 60 mieszkańców. O Torcello mówi się, że jest kolebką kultury weneckiej, a jej architektura należy do najstarszych zabytków cywilizacji laguny. Burano -  o tubylcach Wenecjanie mówili Buranelli i kojarzyli ich głównie ze sprzedażą owoców i warzyw. W wieku XVI Burano stało się stolicą włoskiego koronkarstwa. O Burano mówi się potocznie "wyspa z krzywą wieżą". Chodzi o pochyloną dzwonnicę przy kościele św. Marcina. O ile zewnętrzny wygląd świątyni nie budzi zachwytów, to wnętrze kryje unikalne dzieło przypisywane Tiepolowi. Ten przedstawiciel weneckiej szkoły rokokowej zasłynął jako twórca iluzjonistycznych wizji wypełnionych tłumem postaci. Na ogromnym, XVIII-wiecznym płótnie ze scenami pasyjnymi z prawej strony odnajdziemy wizerunek malarza, a w Medalionie - postać fundatora obrazu. W labiryncie wodnych alejek pozczepianych mostami tłoczą się kolorowe domy. Zapuszczając się w ciche zaułki, napotkamy chowające się w cieniu narożne kapliczki i puste place. 
Rozłożone na pięciu wyspach Murano ma powierzchnię prawie 5 km kw., które zamieszkuje około 8 tys. ludzi. W porównaniu z Burano i Torcello jest to więc duży, gęsto zaludniony archipelag. Uważany dziś za dzielnicę Wenecji aż do 1797 roku pozostawał od niej niezależny, mając swoją autonomiczną Wielką Radę.

Murano kojarzy się przede wszystkim ze szkłem, bowiem od czasów średniowiecza jest to słynny ośrodek wyrobu luster, kryształów, biżuterii i sztucznych pereł. Tradycja produkcji szklarskiej sięga wieku VII, ale najwyższy poziom artystyczny osiągnęła w połowie wieku XV. Murano swe bogactwo zawdzięcza XIII-wiecznemu rozporządzeniu o przeniesieniu warsztatów szklarskich z Wenecji właściwej na wyspę. Miało to zapobiec ewentualnym pożarom, na które mogły być narażone pałace Serenissimy.


Jutro zwiedzamy Wenecję :)


Pozdrawiamy.